Przejdź do głównej zawartości

Plan dnia 18-miesięcznego dziecka

Dziś chciałabym się z Wami podzielić planem dnia mojej córki, która w maju skończyła 18 miesięcy. Sama chętnie podglądam tego typu wpisy na innych blogach, by zorientować się czy moje dziecko posiada wystarczającą ilość snu oraz czy ma dobrze rozplanowane posiłki i inne aktywności. Takie plany dnia są dla mnie inspiracją do organizacji życia córki oraz pozwalają mi lepiej funkcjonować i znaleźć czas na domowe obowiązki lub odpoczynek. 
Uprzedzając złośliwe komentarze, pragnę zaznaczyć, że taki harmonogram jest dla mnie pewnym drogowskazem. Nie trzymam się go co do minuty. Pozwalam sobie na elastyczność i stale podążam za córką i jej potrzebami. Niemniej jednak funkcjonowanie w ramach tego cyklu dnia daje zarówno mnie, jak i Karolcie poczucie bezpieczeństwa, którego obie potrzebujemy. 

Plan dnia półtorarocznego (18 miesięcy) dziecka w naszym wydaniu wygląda tak:

6:00 Pobudka 
Karolcia śpi w swoim łóżeczku, które znajduje się w naszej sypialni. Zdarza się jednak, że gdy jest niespokojna to w nocy zabieramy ją do naszego małżeńskiego łoża. Po przebudzeniu córka chce jak najszybciej iść do swoich zabawek, więc wyciągamy ją z łóżeczka. 

6:05 Budzenie brata, powitanie zabawek
Od razu po wyjściu z łóżeczka Karolka idzie przywitać brata i mamę, którzy śpią w drugim pokoju. Po porannych całuskach z domownikami jest przywitanie zabawek. Karolka wyciąga pluszaki ze skrzyni na zabawki i biega z nimi po mieszkaniu albo "czyta" im książeczki. Ja w tym czasie mogę się ogarnąć i przygotować na nowy dzień. 

6:15 Poranna toaleta
Karolka w dalszym ciągu korzysta z pieluszek, więc rano następuje zmiana pieluchy. Na noc Karolcia ubiera pajacyk, który po przebudzeniu zmieniamy na body i leginsy. Potem myjemy buźkę i rączki. 

6:30 Śniadanie
Kiedy już pożegnaliśmy atrybuty zwiazane ze snem przyszła pora na posiłek. O naszym śniadaniowym menu będzie oddzielny wpis, ale na potrzeby tego posta zdradzę, że najczęściej jest to kaszka firmy Bobovita. Karolcia niestety nie potrafi jeść sama łyżeczką, więc muszę ją nakarmić. Później sama zjadam śniadanie, a Karolcia bawi się lub ogląda teledyski do piosenek z kanału Bajlandia.tv.

7:00 Higiena po posiłku
Myjemy buźkę i rączki ewentualnie zmieniamy ubranko jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku. 

7:05 Swobodne zabawy
Karolcia bawi się pluszakami lub ogląda książeczki. Lubi też bazgrać albo układać układanki. Ja w tym czasie karmię Adasia. Później bawimy się trochę razem i śpiewamy piosenki. Następnie Karolcia znów bawi się samodzielnie a ja usypiam synka.

8:30 Domowe obowiązki i dalsza zabawa
Karolcia bardzo chętnie pomaga mi pracach domowych. Kiedy Adaś śpi to segregujemy pranie, włączamy pralkę lub przygotowujemy obiad. Później bawimy się we dwie albo z Adasiem gdy się już obudzi. 

9:30 II śniadanie
W ramach drugiego śniadania Karolcia je owoce lub jogurty. 

9:45 Higiena po posiłku
Myjemy rączki i buźkę, zmieniamy też pieluchę i ewentualnie ubranko jeśli jest taka potrzeba. 

10:00 Zabawy wyciszające 
Przed poranna drzemką najczęściej czytamy książeczki albo układamy puzzle. Staram się wyciszyć córkę, aby stworzyć jej pomost między czasem czuwania a snem.

10:30 Drzemka
Karolka zasypia w swoim łóżeczku w towarzystwie mojej koszulki oraz smoczka. Ja jestem obok niej ale nie mówię i nie dotykam jej. Kiedy uśnie, wychodź z pokoju. 
Czas czuwania od porannej pobudki do drzemki to ok 4 godzin. Czasami się on wydłuża w zależności od tego, o której godzinie córka wstanie rano.
Karolcia ma jedną drzemkę najczęściej półtoragodzinną, ale zdarza się, że śpi nawet dwie godziny. 

12:00 Zupa
Po drzemce Karolinka zjada obiadek. Najczęściej jest to zupa. Podobnie jak podczas śniadania muszę ją nakarmić. Do obiadu córa ogląda teledyski do dziecięcych piosenek. 

12:20 Higiena po posiłku i przygotowanie do wyjścia na spacer
Po obiedzie myjemy rączki i buźkę oraz przebieramy się w jakieś lepsze ubrania by wyjść na spacer. Karolcia nie ubiera się samodzielnie (poza zakładaniem czapki) ale przynosi mi potrzebne części garderoby. 

12:45 Spacer 
Odkąd Karolcia nauczyła się sprawnie chodzić to przestała jeździć na spacery wózkiem. Z tego względu nasze wyjścia na dwór ograniczają się do naprawdę najbliższej okolicy. Idziemy do stacji kolejowej, na plac budowy albo do fontanny. Tam odpoczywamy i później wracamy do domu. 

14:45 Powrót do domu i czas na przekąski
Po powrocie ze spaceru jest czas na mycie rąk i ponowne przebranie w tzw. "ubranka po domu". Zmieniamy także pieluchę. Następnie Karolcia zjada przekąskę w postaci chrupek kukurydzianych, jogurty albo jakiegoś owocu. Często zabieramy jedzenie też na spacer i jemy podczas odpoczynku. 

15:15 Swobodne zabawy
Karolcia bawi się sama albo z Adasiem. Ja w tym czasie kończę przygotowania do obiadu w postaci drugiego dania. Następnie bawimy się razem. 

17:30 Drugie danie (ciepła kolacja) 
Kiedy mój mąż wraca do domu jemy wszyscy ciepły posiłek. Karolcia je to samo co my. Drugie danie zjada rączkami. 

17:50 Zabawy z Tatą
Po obiedzie jest czas na zabawy z tatą. To głównie skakanie po łóżku albo czytanie książek. Na zakończenie tego etapu dnia Karolcia sprząta swoje zabawki do skrzyni. 

18:30 Kąpiel i przygotowanie do snu nocnego
Córkę kąpiemy co 2-3 dni. Jeśli są upały albo się bardzo pobudziła w ciągu dnia to według potrzeb. Mój Mąż myje córkę zaś ja ją wycieram i ubieram w pajacyk do snu. Podczas tych czynności śpiewam jej kołysanki by wiedziała, że już pora spać. 

19:00 Sen nocny
Karolcia zasypia w swoim łóżeczku. Tym razem towarzyszy jej Tata. Czas aktywności od zakończenia drzemki do snu nocnego wynosi 7 godzin. Karolcia już nie chce pić mleka w nocy, więc jej go nie podajemy. Zdarza się, że coś jej się śni i się przebudzi ale zasadniczo nie ma już problemów ze spaniem. 

Źródło: Mentatdgt on Pexels



Harmonogram dnia 18-miesięcznego dziecka - podsumowanie

Ilość posiłków: 5
Drzemka: 1 (najczęściej 1 godz. 30 mln.)
Sen nocny: 11 godz. 
Całkowita ilość snu nocnego:  12 godz. 30 mln. 
Początek dnia: 6:00 (w praktyce jednak między 5:30 a 6:30)
Koniec dnia: 19:00 (choć najczęściej między 18:30 a 20:00 w zależności od porannej pobudki i długości drzemki). 

Jeśli chodzi o ilość posiłków to nie ma się do czego przyczepić. Karolcia je książkowo 5 razy dziennie. Zgodnie jednak z informacjami na temat snu dziecka  córka potrzebuje 11 godz. 15 min. snu nocnego oraz 2 godz. 15 min. snu w ciągu dnia. Oznacza to, że dziecko 18-miesięczne potrzebuje 13 godz. 30 min. snu na dobę. To o godzinę więcej niż wynika z naszych ustaleń. Szczerze mówiąc to się tym jednak nie przejmuję bo są dni, kiedy śpi książkowo. Wierzę, że pod tym względem dziecko samo wie ile snu danego dnia mu potrzeba. 


I tak właśnie wygląda typowy dzień Karolci. Staram się, aby jak najmniej czynników go zaburzało jednak uczę też dziecko elastyczności i dostosowania się do zmieniających okoliczności. Z tego względu nie ustawiam wizyt u lekarza lub spotkań z rodziną pod kątem jej planu dnia. 

A jak wygląda Wasz dzień? 










Komentarze

Najchętniej czytane

Plan dnia 20-miesięcznego dziecka

Plan dnia 19-miesięcznego dziecka