Przejdź do głównej zawartości

Plan dnia 19-miesięcznego dziecka

Sama nie wiem kiedy ten czas leci. Jeszcze niedawno pisałam, że Karolcia ma już półtora roku a tymczasem lada moment skończy 20 miesięcy. W tym czasie wiele się wydarzyło. Przede wszystkim przyszło lato a wraz z nim upały i deszcze. Zdecydowaliśmy się także zamienić łóżeczko Karolci i Adasia. Obecnie córka śpi w swoim pokoju sama, zaś Adaś w naszej sypialni. Dodatkowo zdemontowaliśmy jej jeden bok łóżeczka i teraz ma do niego swobodny dostęp. To wszystko sprawiło, że zmianie uległ także jej plan dnia. Dziś chciałabym Wam pokazać jak wygląda dzień mojej 19-miesięcznej córki.

Plan dnia 19-miesięcznego dziecka w naszym wydaniu wygląda tak:

6:00 Pobudka
Karolcia śpi w swoim łóżeczku. Ma zdemontowany jeden bok łóżeczka dzięki czemu może swobodnie wchodzić i wychodzić. Córka budzi się zwykle ok 6:00 (+/- 10 minut), ale zdarza się również że wstaje o 5:30. Tak wczesne pobudki należą na szczęście do rzadkości.

6:05 Poranne przytulaski z mamą i tatą
Pierwsze kroki po przebudzeniu Karolcia kieruje do naszej sypialni. Przynosi ze sobą smoczek, swoje koszulki-przytulanki oraz kocyk. Ja śpię bliżej drzwi więc córka wchodzi na łóżko obok mnie i się przytula. Później przechodzi przeze mnie i tuli się do taty.

6:15 Budzenie brata i przynoszenie mu zabawek
Po porannych całuskach pora na budzenie brata. Karolcia pochodzi do jego łóżeczka i ciągnie go za rękę. Kiedy uzyska pożądany efekt zaczyna znosić Adasiowi zabawki. Ja w tym czasie mogę się ogarnąć.

6:30 Poranna toaleta
Karolka w dalszym ciągu korzysta z pieluszek, więc rano następuje zmiana pieluchy. Na noc Karolcia ubiera pajacyk, który po przebudzeniu zmieniamy na body i leginsy. Potem myjemy buźkę i rączki.

6:45 Śniadanie
Karolcia ostatnio je na śniadanie kaszki Bobovita. Jeśli ma duży apetyt to dostaje też kawałek kabanosa albo wafel ryżowy. 

7:15 Higiena po posiłku
Myjemy buźkę i rączki ewentualnie zmieniamy ubranko jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku.

7:20 Swobodne zabawy
Karolcia bawi się pluszakami lub ogląda książeczki. Lubi też bazgrać albo układać układanki. Ja w tym czasie karmię Adasia. Później bawimy się trochę razem i śpiewamy piosenki. Następnie Karolcia znów bawi się samodzielnie a ja usypiam synka. Poranki to ostatnio także czas na tańczenie lub pobyt na balkonie.

8:30 Indywidualny czas z mamą
Kiedy Adaś śpi mam indywidualny czas dla Karolci. Często wykorzystujemy go na domowe obowiązki ale ostatnio dużo patrzymy przez okno albo bawimy się plasteliną.

9:15 Przygotowanie do wyjścia na spacer
Z uwagi na upały lub deszcze przełożyliśmy spacer na przedpołudnie. Karolcia nawet szybko przyzwyczaiła się do zmiany. Większy problem mam ja bo nie zawsze udaje mi się sprawnie ogarnąć dzieciaki. Muszę przebrać je w bardziej wyjściowe ubrania, zabrać wodę i przekąski oraz pamiętać o spakowaniu zabawek. 

9:30 Spacer
Korzystając z ładnej pogody chodzimy do fontanny karmić kaczki lub do zajezdni autobusowej, gdzie można rysować kredą po chodniku. Później idziemy na boisko. Karolcia bawi się piłką z innymi dziećmi albo biega od bramki do bramki. Jeśli Adaś śpi to bawimy się w berka. Często urządzamy też pikniki i rozkładamy się na trawie z książeczkami i przekąskami. Chodzimy również na plac zabaw i do piaskownicy.

11:00 Powrót do domu
Po powrocie ze spaceru jest czas na mycie rąk i ponowne przebranie w tzw. "ubranka po domu". Zmieniamy także pieluchę.

11:10 Drugie śniadanie
Po spacerze Karolci dopisuje apetyt. Córka zjada jogurt, owoce i wafle ryżowe. Czasami w ramach tego posiłku są pączki serowe albo żytnia bułeczka.

11:25 Higiena po posiłku
Myjemy buźkę i rączki ewentualnie zmieniamy ubranko jeśli dojdzie do jakiegoś wypadku. 

11:30 Drzemka
Karolcia zasypia sama wtulona w swoje koszulki-przytulanki oraz ze smoczkiem. Towarzyszę jej w zasypianiu poprzez siedzenie obok. Obecnie drzemka trwa około 2 godzin. Na czas snu rozkładam obok łóżeczka materac dmuchany na wypadek gdyby Karolcia wypadła z łóżeczka. Czas aktywności od pobudki do drzemki wynosi obecnie 5,5 godziny.

13:30 Zupa
Po drzemce Karolinka zjada obiadek. Najczęściej jest to zupa. Podobnie jak podczas śniadania muszę ją nakarmić. Do obiadu córa ogląda teledyski do dziecięcych piosenek.

13:50 Higiena po posiłku
Po obiedzie myjemy rączki i buźkę. To również pora na zmianę pieluchy.

13:55 Swobodne zabawy
Południa wykorzystujemy na swobodne zabawy pluszakami, czytanie książek, pracę plastyczne, układanki, puzzle oraz domowe obowiązki.

16:00 Podwieczorek
Po zabawie albo w jej trakcie Karolina dostaje podwieczorek. Są to najczęściej kawałki owoców lub kawałek ciasta.

16:15 Higiena po posiłku
Po posiłku ponownie myjemy rączki i buźkę. Zmieniamy także pieluchę.

16:20 Swobodne zabawy
Po podwieczorku kontynuujemy zabawy. Ja w tym czasie kończę przygotowywać obiad.

17:30 Drugie danie obiadowe
Kiedy mój mąż wraca do domu jemy wszyscy ciepły posiłek. Karolcia je to samo co my. Drugie danie zjada rączkami.

17:50 Zabawy z tatą
Po obiedzie jest czas na zabawy z tatą. To głównie skakanie po łóżku albo czytanie książek. Na zakończenie tego etapu dnia Karolcia sprząta swoje zabawki do skrzyni. Jeśli jest ładna pogoda to mój mąż zabiera dzieciaki na krótki spacer albo do piaskownicy.  Ja w tym czasie mogę odpocząć albo zająć się pracami domowymi.

18:30 Kolacja
Karolcia ostatnio więcej je, więc przed kąpielą dostaje porcję kaszki Bobovita. Czas posiłku umilają piosenki dla dzieci.

18:45 Kąpiel

Obecnie myjemy dzieci według potrzeb ale nie rzadziej niż co 2-3 dni. Jesteśmy w tym zakresie elastyczni. Jeśli córka była w piaskownicy to kąpiel jest obowiązkowa. W spokojniejsze dni wystarczy szybkie mycie w umywalce. Karolcia myje się w dużej wannie. Wchodzi do niej razem z Adasiem i myje mu nóżki. Potem mój mąż myje Karolcię a ja ją wycieram. Do moich obowiązków należy też mycie córce ząbków.

19:15 Przygotowanie do snu nocnego
Ubieram Karolkę w pajacyk do snu. Podczas tych czynności śpiewam jej kołysanki by wiedziała, że już pora spać. 

19:30 Sen nocny
Karolcia zasypia w swoim łóżeczku. Tym razem towarzyszy jej Tata. Czas aktywności od zakończenia drzemki do snu nocnego wynosi 6 godzin. Karolcia zasadniczo już nie chce pić mleka w nocy, więc jej go nie podajemy. Są jednak noce kiedy tylko mleko potrafi ją uspokoić. Być może wynika to z faktu, że obecnie ma czas ząbkowania. To znaczy, ze bywa bardzo niespokojna. Kilka razy zdarzyło jej się również wypaść z łóżeczka więc teraz rozkładamy przed nim dmuchany materac. Sam fakt spania w osobnym pokoju też trochę na nią działa bo budzi się i woła mamę lub tatę. Na szczęście szybko zasypia dalej. Jedyne co mnie martwi to fakt zasypiania ze smoczkiem. Niby potem jej go wyciągam, ale bywa i tak, że nie pozwala wyjąć smoka z ust przez całą noc. 


Zdjęcie autorstwa Andy Kuzma z Pexels


Harmonogram dnia 19-miesięcznego dziecka - podsumowanie

Ilość posiłków: 6
Drzemka: 1 (najczęściej 2 godziny)
Sen nocny: 10,5 godziny
Całkowita ilość snu nocnego:  12 godz. 30 min.
Początek dnia: 6:00 (w praktyce jednak między 5:45-6:15)
Koniec dnia: 19:30 (choć najczęściej między 19:00 a 20:00 w zależności od porannej pobudki i długości drzemki). 

Podejrzewam, że Karolcia ma teraz intensywny czas rozwojowy, gdyż przyjmuje dużo pokarmów. W porównaniu do poprzedniego miesiąca je jeden posiłek więcej. O pół godziny wydłużyła się nam również drzemka. Można powiedzieć, że jej czas odpoczynku w ciągu dnia jest wzorcowy i wynosi 2 godziny. Skróceniu natomiast uległa długość snu nocnego. Konsultanci snu twierdzą, że dziecko w wieku 18-24 miesiące powinno mieć 11 godzin 15 minut snu nocnego. U nas to 10 godzin 30 minut. Myślę że taka ilość snu jest dla córki wystarczającą gdyż budzi się spokojna i ma chęć do zabawy.




Komentarze

  1. Moja córka spała w tym okresie ok 10 h , ale drzemka w ciągu dnia była nieco dłuższa. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tych wszystkich wytycznych najważniejsze jest aby dziecko było zadowolone. Ja podążam za potrzebami córki i jednego dnia śpimy 10 godzin 30 minut a innego nawet 12 godzin.

      Usuń
  2. Jestem pod wielkim wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane

Plan dnia 20-miesięcznego dziecka

Plan dnia 18-miesięcznego dziecka