Przejdź do głównej zawartości

Plan dnia 20-miesięcznego dziecka

 

Karolcia w lipcu skończyła 20 miesięcy. Myślałam, że co jak co, ale plan dnia ma już usystematyzowany. A tu kolejne zmiany. Początkowo mieliśmy problem z zasypianiem w ciągu dnia, ale po około tygodniu udało się nam opanować sytuację. Teraz trochę przesunęły się nam godziny pobudki i zakończenia dnia ale w sumie to nawet lepiej, bo nie musimy się tak rano zrywać z łóżka.

Plan dnia 20-miesięcznego dziecka w naszym wydaniu wygląda następująco:

6:30 pobudka
Początkowo Karolcia wstawała o 6:00, ale po około tygodniu zaczęła spać dłużej z rana. Obecnie wstaje ok 6:30. Córka budzi się sama i jeśli jest gotowa rozpocząć dzień to przychodzi do naszej sypialni albo idzie do salonu.

6:35 poranna toaleta
Pierwsze co komunikuje moje dziecko z rana to, że ma dużo siusiu. Oznacza to, że musimy zmienić pieluszkę. Przy okazji myjemy od razu buźkę oraz przebieramy się z piżamki w bluzeczkę i spodenki. Karolcia przestała uciekać podczas tych czynności, nie marudzi już przy ubieraniu, więc jej poranne ogarnięcie wychodzi nam całkiem sprawnie.

6:45 śniadanie
Jak już pielucha jest sucha to pora na mniam mniam, czyli śniadanie. Karolcia je kaszkę Bobovita, ekologiczne parówki albo kawałek gotowanej na parze rybki. Ostatnio niestety stoimy na bakier z warzywami, więc do picia proponuję sok marchwiowy, aby uzupełnić witaminy. Do śniadania Karolcia ogląda teledyski do dziecięcych piosenek.

7:15 higiena po posiłku
Po jedzeniu tradycyjnie myjemy rączki i buźkę, a następnie ruszamy do zabawy.

7:20 swobodne zabawy
Kiedy brzuszek jest pełen czas na zabawę. Rano najczęściej budzimy pluszaki, oglądamy książeczki albo kolorujemy.

8:00 przygotowanie do wyjścia na spacer
Z uwagi na upały spacer zaczynamy dość wcześnie, bo w porze pierwszej drzemki Adasia. W ten sposób piekę dwie pieczenie na jednym ogniu. Adaś śpi a Karola ma okazję, by spożytkować energię. Na spacer zabieramy jakiegoś pluszaka, piłeczkę i kredę. Bierzemy też kocyk, wodę, jakieś przekąski i książeczki. Tak zaopatrzeni wyruszamy na spacer.

8:30 Spacer
Karolcia uwielbia chodzić na plac zabaw. Korzystając z tego, że Adaś śpi możemy tam pójść. Córka bawi się tam w piaskownicy, kręci na karuzeli albo buja na huśtawce. W tym czasie Adaś śpi w wózeczku w cieniu placu zabaw.

11:00 powrót do domu
Po powrocie do domu myjemy ręce i przebieramy się. Karolcia nauczyła się sama ściągać buciki, zaś do mycia rąk używamy podestu.

11:15 drugie śniadanie
Po powrocie ze spaceru córce dopisuje apetyt. Karolcia dostaje owoce lub jogurt. Ostatnio jednak nie chce jeść bananów i jabłek, więc dostaje borówki albo gruszkę. Jeśli ma duży apetyt to podaje jej zarówno owoce, jak i warzywa.

11:35 higiena po posiłku
Po jedzeniu Karolcia myje ręce i buźkę. Zmieniam jej także pieluchę.

11:45 wyciszanie
Karolcia przegryzła swój smoczek uspokajacz. Uznałam, że to doskonała okazja do odsmoczkowania dziecka. Niestety, teraz zasypianie trwa o wiele dłużej. Nie brakuje tez łez. Na wyciszenie kładę córkę w łóżeczku i nucę jej kołysanki albo głaszcze ją po głowie i plecach.


Zdjęcie autorstwa Tatiana Syrikova z Pexels


12:15 drzemka
Mniej więcej po 20-30 minutach Karolcia zasypia. Śpi bardzo spokojnie w swoim łóżeczku. Już nawet nie rozkładam jej w ciągu dnia materaca bo nauczyła się, że jest krawędź łóżka.
Od pobudki do pierwszej drzemki jest około 5,5 godziny. Ta drzemka trwa od 2 do 2,5 godziny. Najczęściej jednak Karolcia śpi 2 godziny 15 minut, ale są też dni że i 2 godziny 45 minut snu to za mało. Zasadniczo nie wybudzany dziecka do 15.

14:30 zupa
Po drzemce Karolcia je zupkę. Do obiadku włączam jej telewizor. Ostatnio Karola chętnie chwyta za łyżeczkę ale niestety więcej z niej spada niż zostaje. Z tego względu dalej pomagam jej w jedzeniu.

14:50 higiena po posiłku
Po jedzeniu tradycyjnie mycie rąk i buźki. Zmieniamy też pieluchę.

15:00 swobodne zabawy
Karolcia po południu bawi się w swoim pokoju. Uwielbia budować pociągi z klocków albo bawi się zwierzakami z układanek.

16:30 podwieczorek
Ostatnio Karola nie chce jeść owoców i warzyw więc na podwieczorek proponuje jej jogurt oraz ziarna słonecznika, które  bardzo polubiła.

16:40 higiena po posiłku
Po jedzeniu kolej na mycie rąk i buźki.

16:45 swobodne zabawy
Po podwieczorku bawimy się w salonie. Karolcia rysuje albo bawi się pluszakami a ja robię obiad. W tym czasie też dużo śpiewamy i daje dzieciom różne sprzęty kuchenne do zabawy. Karola trochę pomaga mi mieszać albo podaje różne rzeczy z szuflady.

17:20 higiena przed posiłkiem
Przed obiadem myjemy rączki i zmieniam Karolci pieluchę.

17:30 drugie danie obiadowe
Po powrocie do domu mojego męża wszyscy jemy ciepły posiłek. Karolcia je to samo co my. Ostatnio bardzo chętnie zajada widelcem.

17:50 higiena po posiłku
Po jedzeniu myjemy rączki i buźkę.

17:55 zabawy z tatą
Po obiedzie Karolcia spędza czas z tatą. Jeśli jest ciepło to idą do piaskownicy. W upalne dni zostają w domu i bawią się klockami, skaczą po łóżku albo ganiają się po pokoju.

18:45 kolacja
Karola je na kolację kaszkę, ekologiczne parówki albo wędlinę. Lubi także makaron z jogurtem. Do kolacji czytamy bajki albo oglądamy książeczki.

19:00 kąpiel
W upalne dni myjemy Karolcię codziennie. Myciem w dalszym ciągu zajmuje się tatą, bo ja w tym czasie usypiam Adasia. Karolcia jest małą czyścioszką i chętnie się pluska w wodzie. Ostatnio nawet kładzie się do mycia włosów. Niestety gorzej jest z myciem zębów ale pracujemy nad tym.

19:20 przygotowanie do snu nocnego
Po myciu wycieram Karole, smaruję jej pupę kremem ochronnym oraz całe ciało balsamem. Zakładamy czystą pieluszkę oraz piżamkę. Karolcia wyrosła już z pajacyków więc teraz kupuje jej piżamki dwuczęściowe.

19:35 sen nocny
Karolcia wieczorem zasypia z tatą. Z uwagi na brak smoczka usypanie trwa od 20 do nawet 40 minut. Karolcia z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej bez uspokajacza. Zasypia zwykle ok. 20:10.
Czas aktywności od pobudki z drzemki do snu nocnego wynosi ok. 5,5 godziny.
Karolcia już w nocy się nie budzi. Zdarza jej się jednak niespokojnie spać i wtedy musimy do niej podejść.

Harmonogram dnia 20-miesięcznego dziecka - podsumowanie

Ilość posiłków: 6
Drzemka: 1 (najczęściej 2 godziny 15 minut)
Sen nocny: 10 godzin 20 minut
Całkowita ilość snu: 12 godzin 35 minut
Początek dnia: 6:30 (+/- 15 minut)
Koniec dnia: 20:00 (+/- 15 minut)

Jeśli chodzi o ilość snu to nie zauważyłam jakieś większej zmiany ilościowej w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Przesunęła nam się w czasie drzemka, ale wynika to z tego, że córka również później wstaje i kładzie się na sen nocny. Myślę, że Karolcia ma odpowiednio dużo czasu na odpoczynek mimo, że jej usypianie trwa dłużej. Pod względem jedzenia również nie mogę narzekać. Jedyne co mnie martwi to niechęć do owoców i warzyw, ale mam nadzieję że to przejściowa fanaberia.




Komentarze

  1. Dzień dzieciaka teraz już się będzie wydłużał. Z jednej strony super, z drugiej jednak nie :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Tu już chyba co miesiąc będą inne plany, ale idzie się przyzwyczaić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzieci uwielbiają zaskakiwać, zwłaszcza takie małe!

    OdpowiedzUsuń
  4. Czekam na aktualizacje w kolejnych miesiącach. Ciekawa jestem jak to się będzie zmieniać :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Grafik napięty co do minuty. Nie ma miejsca na przelewki!

    OdpowiedzUsuń
  6. Jako przyszła mama uwielbiam czytać te Twoje plany. Dużo rzeczy mi to wyjaśnia!

    OdpowiedzUsuń
  7. Niedługo mój termin, ciekawa jestem czy to będzie tak samo wyglądało w przypadku mojego dziecka

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Najchętniej czytane

Plan dnia 19-miesięcznego dziecka

Plan dnia 18-miesięcznego dziecka