Przejdź do głównej zawartości

Plan dnia 5-miesięcznego dziecka

Rytm dnia Adasia coraz bardziej się stabilizuje. Właściwie nie ma już dnia, by synek był aktywny w późnych godzinach wieczornych, tylko grzecznie chodzi spać około 19. W ten sposób mamy z mężem wieczory tylko we dwoje. Noce to w dalszym ciągu temat do dopracowania. Adaś nie potrafi jeszcze dobrze łączyć cykli snu,  więc zdarza się, że wybudza się o 23 lub 2 i zgłasza chęć zabawy. Wówczas ląduje w naszym łóżku, gdzie kręci się wokół własnej osi a potem zasypia. Niemniej jednak wykształciła się nam pewna rutyna. Oczywiście nie zawsze udaje się zrealizować plan punkt po punkcie w wyznaczonych godzinach. Najczęściej mamy przesunięcie +/- 30 minut.

Plan dnia 5 -miesięcznego dziecka w naszym wydaniu wygląda następująco:

6:15 Pobudka
Adaś śpi w swoim łóżeczku, które znajduje się w naszej sypialni. Jeśli budzi się w nocy i ma problem z ponownym zaśnięciem to bierzemy go do naszego łóżka. Synek dzień rozpoczyna obudzony przez Karolcię. Często widać, że jeszcze by pospał, ale siostra mu na to nie pozwala tylko przynosi mu zabawki i szarpie za rękę by wstawał. 

6:25 Poranna toaleta
Kiedy już ogarnę siebie to biorę się za Adasia. Synka łatwiej i szybciej jest mi przygotować do rozpoczęcia dnia. Zmieniamy pieluszkę oraz ściągamy pajacyk. Adaś ubiera body i spodenki (jak jest bardzo gorąco to tylko body), przemywamy oczy solą fizjologiczną i ruszamy na matę.

6:30 zabawy na macie lub w bujaku
Potem jest pora na poranną toaletę Karolci. W tym czasie Adaś bawi się na macie albo buja w leżaczku-bujaczku. Niestety, Adaś bardzo lubi być noszony, więc dość szybko się denerwuje i krzyczy aby go podnieść.

7:30 karmienie
Kiedy ja i Karolcia zjemy śniadanie to jest pora karmienia Adasia. Synek jest karmiony piersią mniej więcej co 3-4 godziny. Planuję przełożyć to karmienie na jakiś wcześniejszą porę, bo wydaje mi się, że jest zbyt duży odstęp czasowy od pobudki.

7:40 zabawy na macie lub podróże na rękach
Po jedzeniu Adaś kontynuuje zabawy na macie albo ja go noszę. Ostatnio dużo z Karolcią tańczymy i wtedy Adaś jest na rękach lub w chuście, bo nie chce leżeć na macie ani siedzieć w bujaku.

8:30 drzemka
Nasze poranne tańce zazwyczaj lulają Adasia do snu. Chwilę przed całkowitym zaśnięciem odkładam synka do jego łóżeczka i daje mu do przytulenia swoją koszulkę od piżamy. Synek czuje mój zapach i grzecznie zasypia.

9:15 Przygotowanie do wyjścia na spacer
Kiedy tylko Adaś się obudzi to wyruszamy na spacer. Wcześniej jednak zmieniamy pieluchę i w razie potrzeby także ubranko.

9:30 Spacer
Adaś jeszcze podrożeje w gondoli, ale coraz mniej mu się to podoba. Synek dźwiga głowę do góry i chcę oglądać świat. Adaś nie śpi już podczas spaceru. Jeśli jesteśmy na boisku to wyciągam go z wózka i kładę na kocyku.

11:00 powrót do domu
Po zakończonym spacerze pora wrócić do domu. Adaś czeka w wózku aż ja i Karola umyjemy ręce i się przebierzemy. Potem wsadzam synka do bujaka i przygotowuje drugie śniadanie dla Karolci. Adaś wtedy bawi się zawieszkami i obserwuje otoczenie.

11:10 karmienie
Kiedy Karolcia je owoce to jest też czas karmienia Adasia. Synek jest przystawiany do piersi. 

11:25 zabawy w łóżeczku
Kiedy idę położyć Karolcię spać to odkładam Adasia do łóżeczka. Synek bawi się tam karuzelą albo ogląda kontrastowe obrazki.

11:45 indywidualny czas z mamą
Podczas drzemki Karolci mam indywidualny czas z Adasiem. Robimy razem obiad albo się bawimy na macie. W tym czasie czytam też Adasiowi wiersze Jana Brzechwy albo inne książki. Od kiedy rozszerzamy dietę to również jest moment na poznanie nowych smaków. Następnie zmieniamy pieluchę i szykujemy się do snu.

12:15 Drzemka
Wspólne czytanie to doskonała okazja by wyciszyć Adasia. Synek zasypia w swoim łóżeczku przytulony do mojej koszulki od piżamy. Jeśli ma problem z zaśnięciem to bujam go na rękach.

13:45 Pobudka
Adaś śpi około półtorej godziny. Po wstaniu bawi się karuzelą i czeka aż po niego przyjdę. Jeśli jest bardzo głodny to woła mnie płaczem.  Po drzemce zmieniamy także pieluchę.

14:15 Karmienie
Tradycyjnie po obudzeniu i zmianie pieluchy jest pora na jedzenie. Adaś dostaje mleczko.

14:30 Zabawy na macie
W czasie aktywności synek ponownie bawi się na macie. Jeśli nie jest zbyt gorąco to wychodzimy na balkon.

16:00 Drzemka
O 16 Adaś jest gotowy na trzecią drzemkę. Zasypia najczęściej na moich rękach a po chwili odkładam go do łóżeczka. Ta drzemka trwa ok. 45 minut.

16:45 Pobudka i toaleta
Po drzemce zmieniamy pieluchę i ruszamy na dalsze zabawy.

16:55 Zabawy na macie lub w bujaku
Kolejny czas aktywności synek spędza na macie lub w bujaku. Bawi się grzechotkami lub ogląda książeczki kontrastowe.

17:15 Karmienie
Staram się karmić Adasia co 3 godziny, więc od ostatniej drzemki jest dłuższy czas czuwania do pory jedzenia. Adaś dostaje mleczko.

17:30 Czas w bujaku
Kiedy jemy obiad Adaś siedzi przy stole w bujaku i patrzy jak jemy. Kiedy już zjem swoją porcję to podaje jedzonko Adasiowi w ramach drugiego dziennego podejścia do rozszerzenia diety.

17:50 Zabawy z tatą
Po posiłku mój mąż przejmuje dzieciaki a ja mam około pół godziny na ogarnięcie kuchni po gotowaniu. Wbrew pozorom to istotne, bo nie muszę w tym czasie myśleć o dzieciach. Mój mąż nosi Adasia albo zabiera go razem z Karolą na krótki spacer.

18:30 Karmienie
Kiedy mój mąż podaje Karolci kolację ja karmię Adasia. W tym czasie synek słucha też piosenek dla dzieci z płyty CD.

18:40 Kąpiel
Adaś je szybciej niż córka więc on pierwszy ląduje w wannie. Myjemy Adasia co 2-3 dni. Początkowo wchodził do wanny razem z Karolcią, ale zbyt często obrywał gąbką albo był ofiarą chlapania przez córkę. Obecnie Adasia myje mój mąż a ja kończę kolację z Karolą i przygotowuje ją do mycia.

18:50 Przygotowanie do snu nocnego
Po kąpieli Adaś zakłada pajacyk albo rampers. Zmieniamy pieluchę i wykonuje mu delikatny masaż oliwką. W trakcie ubierania śpiewam mu kołysanki.

19:05 Sen nocny
Kąpiel i masaż bardzo relaksują Adasia i go wyciszają. Przy usypianiu chwilę bujam go na rękach. Następnie odkładam synka do łóżeczka, daje swoją koszulkę i robię "ciiiii, ciiiii...". Po chwili Adaś zasypia. Jeśli jednak synek ma problem z zaśnięciem podaje mu smoczek. Póki co nie jest do niego przekonany, ale już sam fakt włożenia mu czegoś do ust sprawia, że przerywa płacz. W skrajnie trudnych sytuacjach bujam Adasia na rękach i odkładam do łóżeczka jak już mocno śpi.

Karmienia nocne
Adaś jeszcze nie przesypia nocy. Pierwsza pobudka ma miejsce ok. 22:30 Adaś wtedy ładnie je i idzie dalej spać. Później budzi się ok 1-2. Jeśli jest bliżej 2 to po raz kolejny podaje pierś. W przeciwnym wypadku staram się podać smoczek, kołysać na rękach i przeczekać do 2. Potem jedzenie i chwila na ponowne zaśnięcie. Kolejna pobudka ma miejsce na ranem około 5:30. Jeśli była ciężka noc to biorę synka do naszego łóżka i razem dosypiamy do pobudki Karolci. W sumie mamy 3 karmienia nocne tj. od rozpoczęcia do zakończenia snu nocnego. Myślę, że to przyzwoity wynik jak na 5 miesięczne dziecko.


Pixabay on Pexels


Harmonogram dnia 5-miesięcznego dziecka - podsumowanie:

Ilość posiłków: 8 mlecznych plus 2 próby rozszerzenia diety.
Drzemki: 3 (45/90/45minut, łącznie: 3 godziny)
Sen nocny: 11 godz. 10 min.
Całkowita ilość snu: 14 godz. 10 min.
Początek dnia: 6:15
Koniec dnia: 19:05 (+/- 30 minut)

Plan dnia Adasia a zalecenia ekspertów

Konsultanci snu zalecają aby pięciomiesięczne niemowlę miało 11 godzin snu nocnego oraz 3,5-4 godziny snu dziennego rozłożonego na 3 drzemki. W sumie zaleca się, by dzieci w wieku Adasia spały około 14,5-15 godzin na dobę. My jesteśmy nieznacznie poniżej dolnej granicy. Wszystko za sprawą wyeliminowania ostatniej drzemki. Skróciło to wprawdzie ogólną długość snu dziecka, ale przyczyniło się do poprawy snu nocnego Adasia. Docelowo chciałabym wydłużyć nieco poranną drzemkę synka tak aby trwała godzinę oraz sen w południe do dwóch godzin.
W zakresie jedzenia mam wrażenie, że Adaś często je. Powinien już przejść na system czterogodzinny, ale mam wrażenie, że on krótko ciągnie. Każde karmienie trwa u nas około 5-7 minut i synek wypija mleczko tylko z jednej piesi a potem traci zainteresowanie jedzeniem. Odbieram to jako oznakę sytości a potem częściej podaje ją po raz kolejny. Chciałabym po ukończeniu 6 miesiąca wprowadzić mu jeden posiłek stały.

I to byłoby na tyle. Na zakończenie dodam tylko, że nie zawsze jest idealnie. Mimo to dążę do tego aby wykształcić synkowi pewną rutynę życia codziennego.


Komentarze

Najchętniej czytane

Plan dnia 20-miesięcznego dziecka

Plan dnia 19-miesięcznego dziecka

Plan dnia 18-miesięcznego dziecka