Przejdź do głównej zawartości

Plan dnia 9-miesięcznego dziecka

Czas pędzi jak oszalały. W ferworze przedświątecznych przygotowań całkiem umknęło mi, że Adaś w listopadzie skończył już 9 miesięcy. Przez ostatni miesiąc pracowałam przede wszystkim na wydłużeniu jego drzemek. Nie wiem, czy to efekt tego, że Karola poszła do żłobka i w domu zrobiło się ciszej, ale Adaś śpi zdecydowanie lepiej. Chciałam też ograniczyć spożycie mleka w nocy i tu niestety mi się nie udało.

Plan dnia 9-miesięcznego dziecka w naszym wydaniu

6:30 Pobudka
Adaś już od dłuższego czasu ma bardzo regularną porę pobudki. Niemal zawsze jest to 6:30. Oczywiście zdarzają się dni, kiedy wstaje wcześniej lub później ale są to maksymalnie 20 minutowe wahania. Adaś budzi się w moim łóżku małżeńskim (dla przypomnienia Mąż śpi na moim łóżku panieńskim w pokoju dziecięcym i dogląda córki). Po chwili zaczyna się na mnie wspinać. Przyduszona przez 9 kg chłopa budzę się ze snu. Czasami dostaje też dodatkowy bodziec do wstawania w postaci kupki.

6:40 zmiana pieluchy
Na szybko zmieniam dzieciom pieluchy i ruszamy robić śniadanko.

6:45 śniadanie
Odkąd Karolcia chodzi do żłobka a Adaś je rękami to zaczynam dzień od posiłku. Nie chce mi się w ciągu godziny przebierać syna dwa razy. W ten sposób pobrudzi tylko pajacyk. Adaś je w foteliku Ikea Antilop mimo, że dopiero zdarza mu się samodzielnie siadać. Synek je kanapeczki, czasami kaszki na wodzie, jaja na twardo i wiele innych rzeczy. Co jak co, ale jedzenie to jego wielka pasja.
Do śniadania mamy puszczone piosenki na YT.

7:15 toaleta
Po jedzeniu myjemy ręce i buzię. Adaś jest najczęściej tak brudny, że jego ubranie nadaje się tylko do włożenia do pralki. Przy okazji też czeszę synka i kremuje mu buźkę kremem od wiatru i mrozu.

7:25 przygotowanie do wyjścia
Po chwili ubieramy się w kombinezon zimowy, by odprowadzić Karolcię do żłobka. Adaś jeździ w spacerówce twarzą w moją stronę.

7:30 spacer
Mniej więcej wpół do ósmej wychodzimy do żłobka. Odprowadzamy Karolcię a potem wyruszamy na spacer. Po drodze kupujemy pieczywo i inne artykuły spożywcze. O tej porze tylko my spacerujemy. Inne dzieci chyba jeszcze w najlepsze śpią. Mi jednak taki układ pasuje, bo ni muszę Adasia kilkukrotnie ubierać w kombinezon. Nie jest to bowiem łatwe zadanie. Synek szybko obraca się na brzuch i przekręcić go s powrotem to nie lada wyzwanie.

8:30 powrót do domu
Nasz spacer trwa około godziny. Jeśli widzę, że synek staje się senny to wracamy. Nie chcę aby Adaś spał w spacerówce. Po powrocie do domu rozbieramy się a ja dodatkowo myje ręce o rozpakowuje zakupy.

8:40 zabawy w salonie
Kiedy ja krzątam się w kuchni Adaś bawi się w salonie. Mój mały mężczyzna uwielbia kółka. Fascynuje go to jak się kręcą. Z tego względu bardzo lubi samochody ale też inne zabawki mobilne. Adaś lubi także piłeczki oraz książkę o pojazdach.

9:00 czytanie bajki
Po zabawie i spacerze synek jest zmęczony. Przed pierwszą drzemką czytam mu bajki. Obecnie mamy na tapecie Wielką księgę przygód Reksia. Adaś lubi słuchać historyjek w swoim łóżeczku. Po lekturze dodatkowo śpiewam mu szeptem kołysankę na wyciszenie. A potem robię tylko ciii....

9:15 drzemka
Adaś zasypia około 9:15. Czas czuwania od pobudki do pierwszej drzemki to 2 godziny 45 minut. Adaś zasypia w swoim łóżeczku. Wycisza się ssąc smoczek ale po chwili go wypluwa i wtula się w moją koszulkę z poprzedniego dnia albo bluzkę od piżamy. Drzemka trwa zwykle 1 godz. 15 min.

10:30 toaleta
Zawsze witam Adasia piosenką o Panie Janie. Następnie idziemy zmienić pieluszkę.

10:40 drugie śniadanie
Kolejny punkt programu to drugie śniadanie. Adaś dostaje owoc lub jogurt. Synek je rączkami w krzesełku Ikea. Jeśli akurat mamy jogurt to karmię go łyżeczką.

10:55 toaleta
Po posiłku musimy umyć buźkę i rączki oraz zmienić ubranko.

11:00 zabawy w pokoju dziecięcym
Czysty i najedzony a przede wszystkim wyspany Adaś ma dużo sił do zabawy. Idziemy więc do pokoju dziecięcego, gdzie są pluszaki, pojazdy i różne książki. Adaś ma swoją półkę, z której chętnie wyciąga książki oraz samochodziki. Bardzo interesuje go również przeplatanka z Ikei. Synek lubi patrzeć jak przesuwają się koraliki. Adaś nadal wszystko bierze do buźki.

13:00 drzemka
Adaś funkcjonuje w trybie dwóch drzemek w ciągu dnia, więc po zabawie pora na kolejną z nich. Tym razem już nic nie czytam. Odkładam synka do łóżeczka, daje smoczek na wyciszenie i koszulkę oraz siedzę obok mówiąc ciii...  Dodatkowo głaskam Adasia po plecach. Czas czuwania od poprzedniej drzemki wynosi 2 godziny 30 minut. Ta drzemka trwa również około 1 godziny 15 minut.

14:15 toaleta
Kiedy Adaś budzi się z drzemki to zmieniam mu pieluszkę.

14:20 Zupa
Po drzemce Adaś ma czas na kolejną porcję jedzenia. Synek dostaje wtedy domową zupkę. Najczęściej wtedy dość mocno zależy mi na czasie, bo muszę odebrać Karolę, więc karmię Adasia łyżeczką. Aby powstrzymać jego łapki puszczam w tle bajkę i wtedy jedzenie idzie nam o wiele sprawnej.

14:30 przygotowanie do wyjścia
Po zupce myjemy buźkę i ubieramy się w kombinezon aby odebrać Karolinę. Adaś tradycyjne podróżuje w spacerówce.

14:40 odbiór Karolci ze żłobka
Celem naszej popołudniowej wyprawy jest żłobek. Adaś trochę marudzi nim ubiorę Karolcię i pogadam z opiekunkami. Mimo to bardzo cieszy się na widok siostry.

15:00 powrót do domu
Ze żłobka wracamy już powoli. Dzieci podziwiają zmiany w przyrodzie. Dodatkowo Karolcia uczy się schodzić ze schodów bez trzymania, więc trochę się nam schodzi. Jeśli jest ciepło to jeszcze robimy rundkę wokół bloku.

15:10 toaleta
Po przyjściu do domu ściągamy okrycia wierzchnie i myjemy ręce.

15:20 zabawy w salonie
Adaś póki co woli przebywać w moim towarzystwie niż bawić się z Karolcią. Z tego względu najczęściej bawimy się w salonie. Ja kończę szykować obiad a synek buszuje wśród gumowych zwierzaków i piłeczek.

16:00 podwieczorek
Kolejny punkt dnia to podwieczorek. U nas to najczęściej jakaś drobna przekąska np. kawałek chałki z masłem, owoc albo jogurt.

16:20 toaleta
Po jedzeniu myjemy ręce i zmieniamy pieluchę. Zdarza się że zmienić musimy także ubranko.

16:30 zabawy w salonie lub pokoju dziecięcym
Po przyjściu Karolci do domu wspólnie się bawimy w salonie lub pokoju dziecięcym. Wszystko zależy od tego co mam w planach na obiad. Adaś tradycyjne uwielbia ściągać bombki choinkowe lub zabiera zabawki siostry.

17:30 drugi danie
Kiedy mój mąż przychodzi do domu, jemy wspólnie drugie danie. Adaś je to samo co my. Staram się tak podawać posiłki aby mógł jeść sam rączkami. Adaś je obiad w foteliku Ikea.

17:50 zabawy z tatą
Po obiedzie jak zwykle dzieci spędzają czas pod okiem taty, a mama sprząta. Mąż buja dzieciaki na swoim fotelu obrotowy albo bawią się w pokoju dziecięcym.

18:30 kąpiel
Czas zabawy kończy sprzątanie zabawek. Adaś jest na to jeszcze trochę za mały, więc na razie odpowiada za to Karolcia. W tym czasie syn zażywa kąpieli. Adaś od dłuższego czasu myje się w dużej wannie na specjalnej gąbce. Adasia myje tata.

18:45 przygotowanie do snu nocnego
Po myciu to ja przejmuje synka i przygotowuję go do snu. Wycieram, balsamuje, kremuje pupę, czeszę, zakładam pieluchę i ubieram w pajacyk. Potem daję całusa na dobranoc i przekazuje tacie. 

19:00 sen nocny
Adaś zasypia w swoim łóżeczku. Towarzyszy mu mój mąż. Adaś dość szybko zapada w objęcia Morfeusza. Synek zasypia ze smoczkiem, przytulony do mojej koszulki z poprzedniego dnia albo bluzki od piżamy. Czas czuwania od pobudki z drugiej drzemki wynosił ok. 4 godziny 45 minut.

Karmienia nocne
Adaś w dalszym ciągu budzi się w nocy na mleczko. Nie ukrywam, że jest to dla mnie coraz bardziej męczące, bo przy stanie uzębienia w liczbie 8, potrafi dość mocno ugryźć. Próbowałam odciągać mleko i podawać z butelki, ale potem w ciągu dnia ledwo żyje po nocnych sesjach z laktatorem. Niemniej jednak Adaś budzi się na mleko ok. 20:30, 1:00 i 5:30. Są noce, że tych karmień jest więcej. U nas w sypialni jest suche powietrze, więc jeśli Adaś przebudza się częściej niż co 4 godziny to dostaje w butelce wodę. Mam w planach karmienie piersią do końca 2020 r. Później chcę przejść na mleko modyfikowane, co wynika w dużej mierze z tego, że lada chwila wracam do pracy. Około 1:00 biorę też synka do swojego łóżka i śpimy wspólnie.

Pixabay on Pexels


Plan dnia 9-miesięcznego dziecka - podsumowanie

Ilość posiłków: 8 (5 posiłków stałych i 3 karmienia piersią)
Drzemki: 2 (75/75 minut, razem 2 godziny 30 minut)
Sen nocny: 11 godz. 30 min.
Całkowita ilość snu: 14 godzin
Początek dnia: 6:30 (+/- 20 minut)
Zakończenie dnia: 19:00

Plan dnia Adasia a zalecenia ekspertów
W tym miesiącu Adaś śpi książkowe 14 godzin na dobę. Ma zdecydowanie lepszy humor i jest bardziej skory do zabawy. W porównaniu do poprzedniego miesiąca śpi także dłużej w dzień. Od kilku miesięcy mamy też ustabilizowaną porę pobudki i snu nocnego. Cieszy mnie takie rozwiązanie.

Nadal jednak Adaś dużo je. Co ciekawe wcale nie jest jakich pulchny, bo na siatkach centylowych jest równo na 50 centylu. Czytałam gdzieś, że niemowlęta w jego wieku już nie potrzebują tyle jedzenia w nocy i mogą spać ok 6 godzin bez przerwy. W przyszłym miesiącu chciałbym pracować nad tym, aby wprowadzić do menu synka kolację i zrezygnować z tego pierwszego karmienia miedzy 20-21. Nie zmienia to jednak faktu, że Adaś wybudza się nawet jeśli nie je. Mam wrażenie, że przyzwyczaił się do tego, że zapada w ponowny sen po podaniu piersi lub butelki z wodą. Czasami wystarczy tylko podać smoczek ale takie sytuacje należą do rzadkości. Moje zadanie na następny miesiąc to zmiana godzin żywienia i rezygnacja z jednego karmienia.

Komentarze

Najchętniej czytane

Plan dnia 20-miesięcznego dziecka

Plan dnia 19-miesięcznego dziecka

Plan dnia 18-miesięcznego dziecka